Domů

iPhone 6S: 4K video lepší, než z profi kamery

Každý rok, jakožto fotograf amatér, pozoruji neuvěřitelný vývoj v optice, kterou Apple dodává do svých nových produktů. Postup je opravdu hodně rychlý, když si představíte, jakou dobu trvalo, než profesionální technika dospěla z černobílého snímku až k současným kamerám. A poté si to dáte do srovnání mobilního telefonu, který v roce 2008 uměl mizerné fotky a žádné natáčení videa a v roce 2015 točí jeho nástupce video, za které by se nemusel stydět opravdu nikdo.

V iPhone 6S je novinkou mimo jiné právě natáčení videa v rozlišení 4K, což je rozlišení, ve kterém se točí klasické kino filmy. Server 9to5mac napadlo udělat porovnání profesionálního DSLR fotoaparátu (zrcadlovka) Nikon D750, jehož cena se pohybuje okolo 60 000 Kč (bez objektivů) a dokáže nahrávat video ve 4K právě s novým iPhonem 6S. Výsledky jsou dech beroucí. A vlastně i hodně zarážející. Postupně to totiž spěje k zániku veškeré technologie, která je vyhrazena pouze pro jeden účel – například právě natáčení videa.

1

Pro porovnání byl použit záznam, který byl natočen ve stejnou dobu, na stejném místě nejprve zrcadlovkou a poté telefonem. Když se záznam srovnal, na první pohled byly výsledky totožné. Rozdíly se ukázaly až, když se oba záznamy přiblížily o 200%. Avšak to, že bude záznam z Nikon D750 kvalitnější, což asi každý předopkládal, nenastalo. Je to neuvěřitelné jak se mohlo docílit takhle přesného čipu v tak malé velikosti, aby dělal detailnější obraz, než srovnávaná DSLR. Na záznamu z iPhone můžeme vidět detailnější rozkreslení zábradlí u domu, stejně tak i věrnější barvy a celkově čistější obraz.

Pro test byl použit

Nikon D750 s objektivem Nikkor 24-70/2.8

iPhone 6S

 

Dále ještě přikládám video, ve kterém můžete shlédnout, jak celý test probíhal

O autorovi

Štěpán Němejc

Zakladatel, spolumajitel a developer iPhonista.cz

Zanechte komentář